Segítünk, melyik a neked való mosógép – Így válassz!

Segítünk, melyik a neked való mosógép – Így válassz!

A mosógép vásárlása egy hosszú távú befektetés, amely jelentősen befolyásolja a mindennapi élet kényelmét és a háztartási költségeket. A piac azonban tele van a legkülönfélébb típusokkal, márkákkal és funkciókkal, így a laikus vásárló könnyen elveszhet a bőség zavarában. A tökéletes mosógép kiválasztása nem csupán a ruhák tisztaságáról szól; figyelembe kell venni a család méretét, a rendelkezésre álló helyet, az energia- és vízfogyasztást, valamint azokat az extra funkciókat, amelyek valóban hozzáadott értéket képviselnek a számunkra. Egy alapos, minden részletre kiterjedő mérlegelés segít meghozni a legjobb döntést, amely évekig hűségesen szolgálja majd a háztartást.

A legfontosabb döntés: elöltöltős vagy felültöltős?

A mosógépválasztás első és legmeghatározóbb kérdése a kialakítás típusa. A két alapvető kategória az elöltöltős és a felültöltős mosógép, és a döntés alapvetően a rendelkezésre álló helytől és a személyes preferenciáktól függ. Az elöltöltős modellek a legelterjedtebbek Európában; ezeknél a gépeknél a dob ajtaja a készülék elején található. Ennek egyik legnagyobb előnye, hogy a gép teteje szabadon marad, így beépíthető a konyhapult alá, vagy akár a szárítógépet is rá lehet helyezni, ezzel értékes helyet takarítva meg a fürdőszobában vagy a mosókonyhában.

Az elöltöltős gépek általában nagyobb kapacitással rendelkeznek, és a technológiai innovációk, mint a gőzfunkció vagy a speciális dobmozgások, gyakrabban jelennek meg ezekben a modellekben. Vízfogyasztásuk jellemzően alacsonyabb, mivel a dob forgatása közben a ruhák a kevés vízbe újra és újra belemerülnek. Hátrányuk lehet a hosszabb mosási ciklus és az, hogy a betöltéshez és a kipakoláshoz le kell hajolni, ami az idősebb vagy hátfájós felhasználók számára kényelmetlen lehet.

A felültöltős mosógépek ezzel szemben keskenyebb kialakításúak, így ideális választást jelentenek szűk helyekre, például kisebb fürdőszobákba vagy panelekbe. A dob a gép tetején keresztül pakolható, ami kényelmesebb, görnyedést nem igénylő használatot tesz lehetővé. További előnyük, hogy a mosási ciklus elindítása után is biztonságosan hozzáadhatunk egy-egy elfelejtett ruhadarabot anélkül, hogy a víz kifolyna. Ez a funkció sokak számára rendkívül praktikussá teszi őket. A felültöltős modellek általában egyszerűbb felépítésűek és rövidebb mosási programokkal rendelkeznek. Korábban a vízfogyasztásuk magasabb volt az elöltöltős társaikénál, de a modern, energiatakarékos felültöltős gépek már sokat fejlődtek ezen a téren. A kapacitásuk jellemzően kisebb, és a tetejük nem használható pakolásra, ami korlátozza a tárolási lehetőségeket. A választás tehát a helykihasználás, a kényelem és a kapacitásigény közötti kompromisszum kérdése.

Kapacitás és méretek – A család igényeihez igazodva

A mosógép kapacitása azt mutatja meg, hogy egy mosási ciklus alatt hány kilogramm száraz ruhát képes hatékonyan tisztára mosni. A megfelelő kapacitás kiválasztása kulcsfontosságú a gazdaságos működés szempontjából. Egy alulméretezett gépben folyamatosan mosni kell, ami pazarolja az időt, az energiát és a vizet. Egy túlméretezett gép pedig félig üresen fog működni, ami szintén nem hatékony, ráadásul a kisebb ruhamennyiség a dobban jobban kopik. Az egyedülállók vagy párok számára általában elegendő egy 5-6 kg kapacitású mosógép. Ezek a kompakt méretű gépek tökéletesen kiszolgálják a heti 2-3 mosási igényt anélkül, hogy feleslegesen fogyasztanának. Egy 3-4 fős család számára már egy 7-8 kg-os modell javasolt. Ez a méret már elegendő ahhoz, hogy a heti szennyes kényelmesen, néhány adagban kimosható legyen, és a nagyobb textíliák, mint az ágyneműk vagy a törölközők is beleférjenek. Nagycsaládosoknak, vagy ahol rendszeresen kell mosni nagyméretű textileket, érdemes elgondolkodni egy 9 kg-os vagy annál is nagyobb kapacitású mosógép beszerzésén. Ezek a gépek jelentősen csökkentik a mosási ciklusok számát, időt és energiát takarítva meg a családnak. Fontos azonban észben tartani, hogy a nagyobb kapacitás általában nagyobb fizikai méretekkel is jár, ezért a vásárlás előtt mindig alaposan le kell mérni a rendelkezésre álló helyet.

A mérés során nemcsak a gép magasságát, szélességét és mélységét kell figyelembe venni, hanem a szükséges „légrést” is. A mosógép mögött és mellett legalább néhány centiméter helyet kell hagyni a csöveknek, a vezetékeknek és a megfelelő szellőzésnek. Elöltöltős modell esetén az ajtó nyitásához szükséges teret is bele kell kalkulálni a tervezésbe. A keskenyített (slim) modellek jó kompromisszumot jelenthetnek, ha a hely szűkös, de mégis elöltöltős gépet szeretnénk.

A rejtett költségek csökkenthetők

A mosógép nemcsak a vételárával terheli a pénztárcánkat, hanem a működése során elfogyasztott víz és villamos energia költségével is. A vásárlási döntés során ezért kiemelt figyelmet kell fordítani az energiahatékonysági címkére. 2021 márciusától új, egyszerűsített energiacímke van érvényben, amely A-tól G-ig terjedő skálán jelöli a készülékek hatékonyságát. Az „A” kategóriás gépek a leginkább takarékosak, így hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhetnek a rezsiszámlákon. Az energiacímke számos hasznos információt tartalmaz. Megtalálható rajta a gép 100 mosási ciklusra vetített energiafogyasztása kilowattórában (kWh), ami segít összehasonlítani a különböző modellek villamosenergia-igényét. Ezen kívül feltüntetik a maximális töltetkapacitást, a vízfogyasztást egy mosási ciklusra literben, a centrifuga hatékonyságát (szintén A-tól G-ig terjedő skálán) és a zajszintet decibelben, külön a mosási és a centrifugálási fázisra. Ezek az adatok objektív alapot nyújtanak a gazdaságos modell kiválasztásához.

Programok és okos funkciók: mire van valóban szükség?

A modern mosógépek rengeteg különböző programot és extra funkciót kínálnak, amelyek között könnyű elveszni. Fontos, hogy ne a programok száma alapján döntsünk, hanem gondoljuk végig, hogy a mindennapokban melyekre van valóban szükségünk. Az alap programok, mint a pamut, a műszál, a kímélő/gyapjú és a gyors program, minden gépen megtalálhatók. Ezeken felül számos speciális program létezik, amelyek hasznosak lehetnek bizonyos élethelyzetekben.

A gőzfunkció egyre népszerűbb, és több előnnyel is jár. A mosási ciklus végén alkalmazott gőz segít kisimítani a gyűrődéseket, így jelentősen megkönnyíti a vasalást. A gőz emellett frissíti is a ruhákat, így egy keveset hordott, de nem kimondottan piszkos ruhadarabot mosás nélkül, gyorsan felfrissíthetünk vele. Az allergia programok magasabb hőmérsékleten és extra öblítéssel dolgoznak, hogy eltávolítsák az allergéneket, mint a pollen vagy a poratka, ami allergiában szenvedők vagy kisgyermekes családok számára lehet fontos.

Az okos mosógépek Wi-Fi kapcsolaton keresztül kommunikálnak a telefonunkkal. Egy mobilalkalmazás segítségével távolról is elindíthatjuk, leállíthatjuk vagy ellenőrizhetjük a mosást. Az alkalmazás értesítést küld, ha lejárt a program, és segíthet a megfelelő program kiválasztásában is a ruha típusa és a szennyezettség mértéke alapján. Bár ez egy kényelmes funkció, érdemes mérlegelni, hogy a felárát kihasználnánk-e a mindennapokban.

További hasznos funkciók lehetnek az automatikus adagoló rendszerek, amelyek a ruha mennyisége és szennyezettsége alapján maguk adagolják a mosószert és az öblítőt, elkerülve a pazarlást. Az időzítő funkcióval előre beprogramozhatjuk a mosás kezdetét, hogy például akkorra fejeződjön be, amikor hazaérünk a munkából. A súlyautomatika pedig a betöltött ruha súlyához igazítja a víz- és energiafogyasztást, így a félig töltött mosások is gazdaságosabbá válnak.